Büyükşehir Belediyesi: Engelleri, engelsiz yaşam merkezinde aşıyor

[responsivevoice_button voice="Arabic Female"]

Mersin Büyükşehir Belediyesi her kesimden her vatandaşın derdine derman olmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, gelişimsel farklılık tanısı ile Engelsiz Yaşam Merkezi’ne başvuran Aras Yağız Atak’ın yaşadığı sosyal davranış bozukluğunun, verdiği ücretsiz eğitim ile alt seviyelere çekilmesini sağladı.

Çocukların bedensel, duyusal ve ruhsal gelişimine katkı sağlanıyor

Annesi Filiz Atak’ın başvurusunun incelenmesinin ardından, küçük çocuğun tedavisine katkı sunmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Engelsiz Yaşam Merkezi Egzersiz ve Koordinasyon Odası sorumlusu Beden Eğitim ve Spor Öğretmeni Fatma Nur Yılmaz, “Yağız Aras, gelişimsel farklılık tanısı ile bize geldi. Güçlü ve zayıf yönlerini aileyle beraber gözlemleyerek, spor planlama programı oluşturduk” dedi.

Verilen eğitimler ve fiziksel aktivitelerle beraber, çocukların koordinasyon parkurlarında göstermiş olduğu performanslarla; bedensel, biliçsel, duyusal ve ruhsal gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, eğitim süresince anne Filiz Atak’ın da derslere katıldığını belirterek, “Biz genellikle 7 ay boyunca annesi ile beraber derse girdik. Dönem dönem çocuğun davranış problemlerinden dolayı, anneyi çıkarmak zorunda kaldım. Bu şekilde veliye de öğreterek, spor planlama programlarını göstererek, sürece dâhil etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Benzer eğitimlerin 1 eğitim-öğretim yılı süresince devam ettiğini ve ücretsiz olduğu için vatandaşlardan çok fazla talep aldıklarını söyleyen Yılmaz, başvuru için kişinin engelli sağlık raporu ve öz bakım becerilerini yerine getirebiliyor olması gerektiğini kaydetti.

Anne Filiz Atak: “Oğlum komutlara uyma, bekleme ve sosyal ilişkilerde daha iyi”

Oğlunun sosyal davranış bozukluğu tanısı sonrasında Engelsiz Yaşam Merkezi’ne başvurduklarını dile getiren anne Filiz Atak, “Burası aslında bildiğim, ama bilmediğim bir yerdi açıkçası. Çalıştığım işten dolayı buranın farkına vardık. Buraya geldiğimizde, benim oğlum komut almıyordu. Bildiğini yapıyordu, hiçbir şekilde insanlarla temas kurmuyor, uzak duruyordu. Yani sosyal bir insanın yapması gereken her şeyden uzaktaydı. Buraya geldikten sonra komutlara uyma, bekleme ve sosyal ilişkilerde biraz daha iyi” dedi.

Yağız Aras’ın tedavi eğitimi öncesinde kaybetme ve kazanmayla ilgili çok ciddi sıkıntıları olduğunu söyleyen anne Atak, “Kaybetme olayını yüzde 100 aşmış değiliz. Bu durum sağlıklı insanlarda da var bazen. Yüzde 100 her şeyi mükemmel oldu diyemiyorum, ama ortalamaya vurduğunuz zaman hocamızın sabrı, sevgisi çok etkili oldu. Artık oğlum buraya severek geliyor. Bunda hocamızın sabrı ve işini severek yapmasının katkısı çok fazla” diye konuştu.

“Büyükşehir, özel gereksinimli bireylerle ilgili çok güzel çalışmalar yapıyor”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate