TARİHÇE

MEİGDER TARİHÇESİ

Tarihçemize geçmeden önce Prof. Dr. Akyazı’n gazeteciler için değerlendirmesini okuyalım: “..Günümüzde özellikle internet ve sosyal medya ortamında ciddi bir veri kirliliğinin oluştuğu açıkça bilinmektedir. Belirli olaylar özelinde, söz konusu veri kirliliğinin nasıl menfi sonuçlar doğurabileceği görülmektedir. Dolayısıyla böylesi bir tablo içinde, gazetecilik mesleğinin önemi ve mesleğin bilimsel ve etik ilkeleri ışığında yetişen gazetecilere duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Gazeteciler artık yalnızca haberleri topluma ulaştıran profesyoneller olarak değil; aynı zamanda, güvenilir veri kaynaklarını diğerlerinden ayırt eden ve doğrulama işini üstlenen kişiler olarak görev yapmaktadırlar.

Bu bağlamda etik ilkeler doğrultusunda halkımızın tarafsız ve doğru bir biçimde haber alabilmesini sağlamak gazetecilerin aslî toplumsal sorumluluğudur. Zor şartlara rağmen, sorumluluk bilinci içerisinde görevlerini yerine getirmeyi amaçlayan gazetecilerin halkı doğru, tarafsız ve etkin bilgilendirme çabaları her türlü takdirin üzerindedir…”

Kuruluş nedenimiz:

Mersin’de her geçen gün sayıları çığ gibi büyüyen ve gazetecilikte ehil olmayanların kurduğu haber siteleri ve sahiplerinin, Mersin’de internet gazetecileri derneği kurma çalışmaları istihbar edilmiş ve böylesi ciddi bir kuruluşun bu tiplerin eline ve tekeline geçmesine izin vermemek adına ve geleceğin yeni medyası internet gazetecilerinin Mersin’de de bir çatı altında toplanması ve haklarını arama ve koruması için bir gurup gazeteci, harekete geçmiştir…

Bu nedenle uzun yıllar Mersin Gazeteciler Derneği Başkanlığı yapan(7 dönem), Onursal Başkan ve Sonses.tv internet gazetesi sahibi A.Vahap Şehitoğlu’nun önderliğinde, çok uzun yıllar gazetecilik yapan ve halen mesleklerini kurdukları internet gazetelerinde, başka kurumlarda sürdüren duayen ve usta gazeteciler; Ercan Güneş, Süleyman Tıraş, Esat Durak, Tayfun Tuna, Mustafa  İnsan, Webmaster İsmail Usta, birlikte çalışmalar  başlatmış ve 5 Ocak 2021 tarihinde bir ilk olan Mersin İnternet  Gazeteciler Derneği’ni resmi olarak kurmuşlardır.

Kurucu Başkanlığına da A.Vahap Şehitoğlu getirilmiştir.

Kurucu Yönetim Kurulunda ise şu gazeteciler yer almıştır:

Ercan Güneş, Süleyman Tıraş, Esat Durak, Tayfun Tuna, Mustafa İnsan, Webmaster İsmail Usta.

GÜCÜMÜZÜ İŞGAL ETTİĞİMİZ MAKAMDAN DEĞİL, BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR GAZETECİLİĞİMİZDEN ALIRIZ!

Güvenilir gazeteciler ve kurumlarıyla birlikteliğinizi sürdürünüz.

Sevgiyle kalın…

Başa dön tuşu
Translate