Turan, ‘ Tarımda acil önlemler alınmalı!’

"Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Türkiye’de kıtlığa, fiyatların yükselmesine ve yoksulluğun derinleşmesine neden olacaktır."

[responsivevoice_button voice="Arabic Female"]

Savaş nedeniyle Türkiye‘de tarım alanında yaşanacak sıkıntı ve krizlere dikkat çeken, HDP Tarım Komisyonu Sözcüsü ve Mersin Milletvekili Rıza Turan şunları söyledi:

“Rusya-Ukrayna arasında meydana gelen savaş durumundan en fazla tarım sektörü etkilenecektir. Rusya ve Ukrayna, Dünya buğday ihracatının %30’una tekabül eden yaklaşık 60 milyon ton buğdayı ihraç etmektedir. Rusya ve Ukrayna, ayrıca dünya ayçiçeği ihracatının %32’sine tekabül eden 1 milyon 250 bin tonun ayçiçeği tohumunu, mısır ihracatının %19’u olan 38 milyon ton mısırı ve arpa ihracatının %31’i olan 10 milyon 500 bin ton arpayı ihraç etmektedir.

Türkiye, savaşın tarafları Ukrayna ve Rusya’dan sonra, savaştan en fazla etkilenecek ülke durumundadır. Çünkü Türkiye bu iki ülkeden en fazla tarım ürünü ithal eden ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Türkiye 2021 yılında ithal ettiği buğdayın %70’ni Rusya’dan ve %15’ini Ukrayna’dan ithal etmiştir. Türkiye ayrıca doğal gaz ihtiyacının %40’ını petrol ihtiyacının %25’ini Rusya’dan ithal etmektedir. Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş dolayısıyla ithal ettiği buğday, arpa ve mısır gibi ürünleri önümüzdeki yıl içinde temin etmekte zorlanacaktır.

Türkiye’nin tarımda net ithalatçı bir ülke olmasının esas nedeni, AKP’nin 20 yıllık iktidarı süresince, tarımda kapitalist üretim modelini uygulamasının sonucu olarak çiftçilerin borçlu olmasında dolayı üretimi terk etmesi ve ekili tarım alanlarının azalmasıdır. Tarımda üretim azaldıkça, AKP her seferinde ithalat yoluna başvurarak Türkiye’yi kendi kendine yetebilen ülke durumundan çıkartarak net ithalatçı ülke durumuna getirmiştir.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Türkiye’de kıtlığa, fiyatların yükselmesine ve yoksulluğun derinleşmesine neden olacaktır. Halkların Demokratik Partisi olarak, savaşın toplumlar üzerinde yıkıcı etkilerini önlemek için Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmada askeri yöntemlerin terk edilmesini ve sorunun siyasal olarak çözülmesini ve barışı savunduğumuzu ifade ediyoruz. Rusya-Ukrayna savaşından Türkiye’nin etkilenmemesi için öncelikli olarak çiftçilerin bütün borçları kamu borcu olarak üstlenilmeli, üretimden düşen çiftçilerin üretime dönmesi sağlanmalı ve âtıl kalan yaklaşık 3,5 milyon hektar tarım alanı ekilerek Rusya ve Ukrayna’dan ithal edilen tarım ürünleri bu önlemlerle telafi edilmelidir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate